چند ترفند جالب ریاضی و بازی با اعداد

علم ریاضی شاید در ظاهر خیلی خشک و بی مزه باشد اما افرادی که به این علم علاقه دارند قطعا شیرینی‌های جذاب آن را حس کرده‌اند. در این مطلب شما را با ده ترفند جالب ریاضی و بازی با اعداد که شگفتی‌های این علم را نشان می‎دهد آشنا می‌کنیم.

ترفند اول : در ۶ ضرب کنید

در صورتی که ۶ را در یک عدد زوج ضرب کنید، حاصل به دست آمده با همان عدد ضرب شده تمام می‌شود. عدد دهگان حاصل نیز نصف عدد یکان می‌شود.

مثال: ۲۴=۴*۶

ادامه مطلب...

آیا حیوانات با پدربزرگ و مادربزرگشان زندگی می‎کنند ؟

روابط بین والدین و فرزندان و همچنین پدربزرگ‎‌ها و مادربزرگ‌ها در بین انسان‎‌ها و نژاد هموساپینس که گفته می‌شود بشر امروزی نیز از همین نژاد است امری معمول است. اما آیا حیوانات هم پدربزرگ و مادربزرگشان می‌کنند و روابط آن‌ها چگونه است.

جواب این سؤال در خصوص بسیاری از گونه‌های جانوری به وضوح منفی است. معمولا حیوانات مختلف آنقدر عمر نمی‌کنند که نوه‌های خود را ببینند. حتی اگر عمر حیوانی به اندازه دیدن نوه‌های خود باشد اکثر گونه‌های جانوری برای پیدا کردن غذا پراکنده می‌شوند و از خانواده خود فاصله می‌گیرند بنابراین تنها در موارد نادری جانوری سمت پدربزرگ و مادربزرگ خود می‌رود.

با این وجود موارد استثنایی هم وجود دارد و این موارد در میان پستاندارانی که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند بیشتر مشاهده می‌شود. آنه اینیس جانورشناس کانادایی در کتاب خود، رفتار اجتماعی جانوران سالخورده، توضیح داده است که گله میمون‌های دم دراز در هندوستان به همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی می‌کنند. در این دسته ماده‌های سالخورده با نوه‌های ماده و سایر نوه‌های خود زندگی می‌کنند.

ادامه مطلب...

چگونه کودکانی شاد تربیت کنیم؟

یکی از بهترین هدایایی که پدر و مادر می توانند به فرزندانشان بدهند، امکان شاد زیستن و شاد بودن آن هاست. برای شاد بودن، به ثروت و دارایی فراوان نیازی نیست، بلکه می توان با ساده ترین و پیش پا افتاده ترین وسایل و امکانات نیز کودکان را شاد کرد.

 

بچه هایی که بتوانند احساسات و عواطف شاد درونشان را بشناسند، می توانند آن را در سراسر زندگی خود حفظ کنند. شادی کودکان موجب تقویت روحیه، انگیزه، عزت نفس و پایداری آن ها می شود. پدر و مادر می توانند با استفاده از این روش های ساده شادی و نشاط را در وجود بچه ها زنده نگه دارند:

 

ادامه مطلب...

نقش والدین برای آموزش فرزندان در خانواده

در سال ۱۹۹۳ میلادی، سازمان ملل تصمیم گرفت تا روز ۱۵ می(۲۵ اردیبهشت) را به عنوان روز جهانی خانواده نامگذاری کند. خانواده نقش مهمی در تربیت جامعه دارد. به همین خاطر گفته می‌شود که خانه دستگاهی است برای آموزش. در واقع خانه دستگاهی غیر رسمی اما فعال در این زمینه به حساب می‌آید. همچنین از خانواده و خانه به عنوان سازمانی اجتماعی یاد می‌شود که به سایر سازمان‌ها اجازه ظهور می‌دهد.

فرزندان در خانواده با فرهنگ جامعه آشنا می‌شوند و نیازهای فیزیکی، روحی، روانی و اجتماعی خود را رفع کنند. فرزندان بنیان‌های آموزشی خود را از طریق اعضای خانواده بدست می‌آورند. جو دوستانه و همدلانه خانواده و فهم مشترک موجود در اعضا کمک می‌کند تا به نوعی آموزشی غیر رسمی در کودکان نهادینه شود.

خانواده‌ای مفرح مکانی مطلوب برای رشد شخصیت فرزندان است. فرزندی که در چنین خانواده‌ای زندگی می‌کند رفتار اعضای خانواده‌اش را تقلید می‌کند. هماهنگی روابط در خانواده بین پدر و مادر و برادرها و خواهران و هر رابطه‌ای که در خانواده شکل می‌گیرد آرامشی ایجاد می‌کند که برای شکل گیری شخصیت فرزندان اهمیت بسیاری دارد. چنین جوی کمک می‌کند تا فرزندان خوب یاد بگیرند و به دنبال سلامت جسم و روان خود باشند.

ادامه مطلب...

6 راه جالب برای آموزش مسائل مالی به کودکان

از قدیم گفته اند که هر چه بچه زودتر یک زبان بیگانه را یاد بگیرد، سریعتر آنرا یاد گرفته و روانتر آنرا صحبت می کند. درمورد آموزش مسائل مالی هم همینطور است. اگر در کودکی به بچه ها یاد بدهیم که چطور به طریقی که هم برایشان مفرح باشد و هم آموزشی باشد، پس انداز کنند، بعد ها بهتر از عهده مدیریت مالی خود برمی آیند.

 

یک تحقیق جدید نشان می دهد که با حداقل ۱۰ ساعت آموزش اقتصادی به کودکان، معلمین و خانواده ها می توانند به طریقی مثبت بر آینده مالی بچه ها و عادات پس انداز کردن آنها تاثیر بگذارند. یک شروع خوب برای آموزش مسائل مالی به بچه ها این است که به آنها نشان دهیم چطور از پول برای مبادله اجناس و خدمات استفاده می شود. مثلاً به آنها نشان دهیم که چطور با پرداخت پول به صاحب مغازه و دریافت کالا درقبال آن، خرید میکنند.

مثلاً دفعه بعد که به خرید می روید، مقدار پول دقیق برای خرید یک کالا را به فرزندتان داده و بگذارید که او پول را به مغازه دار بدهد و بعد که مغازه را ترک کردید درمورد این خرید با آنها صحبت کنید.

 

ادامه مطلب...

فرزندمان را مدیر بار بیاوریم

ما می‌توانیم فرزندانی تربیت کنیم که مدیران موفق آینده باشند، اما تنها به این شرط که روی این هدف‌مان کار کنیم. چند چیز در زندگی وجود دارد که ارزش وقت و تلاش شما را دارد.

 همه‌ی ما دوست داریم فرزندان‌مان در آینده مدیران و رهبران خوبی بشوند، می‌خواهیم شجاع و پر احساس و اصیل و قابل اعتماد باشند. ما دوست داریم رفتارهای فرزندان‌مان، دیگران را هم تشویق کند که در نوع خودشان بهترین باشند. در ادامه مطلبی را می‌خوانید که شامل توصیه‌های دکتر تراویس برادبری است.

ادامه مطلب...

چطور روزهای قرنطینه را برای کودکان شاد و بیادماندنی کنیم؟

بگذارید هر کسی تا هر وقت دلش می خواهد بخوابد

مثل یک ناظم سخت گیر بالای سر بچه ها نایستید و برنامه خشک و سختگیرانه ای برای اجرا بر سرشان پیاده نکنید.
فکر کنید ایام تعطیلات تابستان است بگذارید بچه ها تا هر ساعتی که می خواهند بخوابند و فرصتی برای یک خواب راحت و بی استرس داشته باشند.

یک صبحانه ویژه آماده کنید

در این فرصت  صبحانه   مطلوبی درست کنید.  کاری که در ایام مدرسه هرگز وقتش را نداشتید. یادتان هست با چه عجله ای بچه را برای مدرسه آماده می کردید ، لباس تنش می کردید  تند تند برایش لقمه می پیچیدید تا  او را به موقع به سرویس مدرسه برسانید؟ حالا کاملا خونسرد به کارتان برسید ، چون  قرار نیست جایی بروید که دلهره سر وقت رسیدن داشته باشید.صبحانه ویژه ای تدارک ببینید و دور هم نوش جان کنید. از بچه ها بخواهید در جمع کردن میز یا سفره  کمکتان کنند و اگر می توانند ظرف های صبحانه را بشویند.

ادامه مطلب...

5 راه برای بالا بردن قدرت ایمنی بچه ها

کودکان اغلب مستعد ابتلا به باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها هستند ، اما این بدان معنا نیست که آنها بیمار خواهند شد.اگرسیستم ایمنی کودک قوی باشد میتواند با بیماریها مبارزه کند.با این حال، اگر زمانیکه فرزند تان دچار سرماخوردگی میشود، به بیماری آنفلوانزا، عفونت گوش، اختلالات معده، و دیگر مشکلات هم مبتلا شود، به این معنی است که سیستم دفاعی بدن کودک قوی نیست.

 با سبک زندگی ساده و تغییر رژیم غذایی، می توانید فرزند را از ابتلا به بیماریها مصون نگه دارید.

میوه ها و سبزیجات

رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها و سبزیجات برای سیستم ایمنی بدن خوب است، بنابراین باید به خورد و خوراک کودک توجه کنیم. میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب، هویج، سیب زمینی شیرین، لوبیا، کلم بروکلی، کیوی، خربزه، پرتقال و توت فرنگی نقش مهم در رژیم غذایی کودک دارد. شما همچنین می توانید آب میوه ها و سبزیجات را ترکیب کنید و به کودک بدهید. از 1 قاشق غذا خوری از میوه یا سبزیجات باید متناسب با سن کودک شروع کنید مثلا کودک یک ساله یک قاشق اگر کودک 2 ساله، است حدود 2 قاشق غذاخوری در هر وعده غذایی بدهیدآجیل، دانه ها، حبوبات،و سایر غذاهای غنی از ویتامین های A، B2، B6، و C، روی، سلنیوم و اسیدهای چرب ضروری نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است. از دادن غذاهای پردازش شده با قند، مانند کوکی ها، غلات و حبوبات آماده اجتناب کنید.

ادامه مطلب...

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

نام این نوع ویروس از خوشه های تاج مانند که در سطح آن وجود دارد گرفته شده است. ویروس کرونا گروه بزرگی از ویروس ها هستند که بیشتر خفاش ها ، خوک ها  و پستانداران کوچک را آلوده می کنند. طبق موارد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده ، در موارد نادر ، مواردی است که دانشمندان آن را زونوتیک می نامند ، به این معنی که می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند.

 

ویروس کرونا چگونه گسترش می یابد؟

ویروس کرونا مانند سایر ویروس ها (مثل سرماخوردگی) وقتی فرد سرفه می کند یا عطسه می کند ، ویروس از طریق قطرات گسترش می یابد. همچنین هنگامی که شخصی یک سطح آلوده مانند دسته درب را لمس کند ، می تواند پخش شود. 

ادامه مطلب...

با روش های آموزش حروف الفبا به کودکان آشنا شوید

روش های آموزش حروف الفبا

فارسی یکی از شیرین ترین و قدیمی ترین زبان های دنیا است و الفبای پیچیده ای ندارد. آموزش حروف الفبا به کودکان می تواند بسیار شیرین باشد و آنها می توانید با آموزش الفبا کودک خود را برای خواندن و نوشتن بیشتر آماده کنید. الفبای فارسی تشکیل شده است از سی و دو حرف که همگی با هم ترکیب می شوند و می توانند کلمات را بسازند. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آموزش زبان فارسی و کلمات فارسی نیاز به آن دارد که کودک خود را با کلمات بزرگ و کوچک و حالات مختلف یک حرف آشنا کنید تا بتواند از بهترین حرف در کلمات استفاده نماید.

 در صورتی که آموزش الفبا به صورت اصولی آغاز شود می تواند در علاقمند کردن کودکان به خواندن و نوشتن بسیار تاثیر گذار باشد. برای آنکه بتوانید کودک خود را با زبان فارسی بیشتر آشنا کنید، خواندن کتاب قصه شاید اولین قدم باشد که در آموزش حروف الفبا می تواند کمک کند. در ادامه بیشتر به اصول آموزش حروف الفبا خواهیم پرداخت.  

 

آموزش حروف الفبا با شعر به کودکان

کودکان به شعر علاقمند هستند و شعر خوانی برای کودکان می تواند آن ها را برای یادگیری و آموزش حروف الفبا آماده تر کند. از قدیم الایام شعرهای مختلف و گوناگونی برای آموزش الفبا طراحی شده اند که در کوتاه ترین زمان می توانند هجی کردن و آشنایی کلی کودکان با حروف الفبا را به همراه داشته باشند. شعر، مهم ترین ابزار یادگیری زبان برای فارسی زبانان است و وجود ادبیات آهنگین در این زبان باعث شده است که کودکان علاقمند به این روش باشند. همچنین شعر خوانی برای کودکان می تواند نوعی بازی و سرگرمی باشد که در ناخودآگاه کودک شما تاثیرگذار خواهد بود. استفاده از این روش برای آموزش حروف الفبا برای کودکان سنین دو تا پنج سال بیشتر توصیه می شود و اکثرا هم جوابگو خواهد بود.  

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...